Legfrissebb híreink
Bölcsődék Napja...
A DMJV Egyesített Bölcsődei Intézményében a Bölcsődék Napja alkalmából ünnepi rendezvén...
Tavaszi virágok a z...
Áprilisban az Áchim András utcai bölcsőde csoportjai, az ébredő természethez kapcsolódva ta...
Felvételi eljárás...
A DMJV Egyesített Bölcsődei Intézményének (továbbiakban: Intézmény) és tagintézményeinek...

Bölcsődei nevelés - gondozás

A bölcsődei élet során a nevelés-gondozás egysége érvényesül, hiszen minden gondozási helyzetben nevelés, ismeretátadás is történik. A gondozási tevékenységek nyugodt, kellemes környezetben, a gyermekek együttműködésével, önálló próbálkozásainak figyelembevételével történnek. Példamutatással, kéréssel, dicsérettel törekszünk a gyermekek helyes szokásainak kialakítására.

A nevelés, a szellemi fejlődés legtermészetesebb formája a játék, mely a gyermekkor legfontosabb tevékenysége. A kisgyermeknevelők megteremtik a nyugodt, derűs, örömet okozó játék feltételeit, hogy a gyermek biztonságban érezze magát, felszabadultan tudjon tevékenykedni.

A szakemberek lehetőséget teremtenek az alkotó játékra pl.: rajzolás, festés, gyurmázás, tépés, ragasztás stb., melyek a finommozgások fejlesztésére szolgálnak. A korcsoportnak megfelelő játékeszközök kínálata, a választási lehetőség, az elegendő hely és idő biztosítása segíti kreativitásuk, mozgásuk fejlődését. Elmélyülten lehet tevékenykedni egyedül vagy társakkal a barkács-, főző-, fodrászsarokban, de a pihenősarok a „fárasztó munka” utáni pihenéshez, könyvnézegetéshez is helyet biztosít.

Midennapjainkban állandóan jelen vannak a mondókák, énekek, melyek fejlesztik a gyermekek ritmusérzékét, felkeltik érdeklődésüket. A közös képeskönyv nézegetés, beszélgetés sok ismeretet nyújtva segíti a gyermekek gondolkodásának, szókincsének, beszédértésének fejlődését. A mese a gyermek értelmi-érzelmi és erkölcsi fejlődésének  és fejlesztésének egyik legfőbb segítője. Minden nap hallgatják a gyermekek kedvenc meséiket valamilyen formában. Napközben a szabad játékba ágyazottan, délben elalvás előtt.

A mozgás alapvető formái a csecsemő és kisgyermekkorban alakulnak ki. A természetes mozgásformák - gurulás, kúszás, mászás, járás, futás, ugrás, csúszás, egyensúlyozás, dobás - begyakorlást segítő játéktevékenységek kitöltik az egész napjukat.

Kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek mozgásfejlődésének biztosítására. Az évszaknak megfelelően, jól felszerelt csoportszobákban vagy a biztonságosan kialakított játszókertben játszanak a gyermekek. Több tagintézményünk tematikus tornaszobával rendekezik, amit napirendbe illesztve használnak a gyermekek. Fontos, hogy minél több időt tartózkodjanak a szabadlevegőn egészségük megőrzése érdekében, élvezzék a mozgás örömét, ismerkedjenek a természetes környezettel.

 


"Szeretni okosan kell - mindig a gyermek természetéhez és életkorához igazodva!"