A DMJV Egyesített Bölcsődei Intézményében a Bölcsődék Napja alkalmából ünnepi rendezvényen került sor a Debrecen Bölcsődés Gyermekeiért díj átadására, és az intézmény FLASH MOB (villámcsődület) rendezvénnyel tette emlékezetessé ezen jeles napot.

2024.-ben 172 éves a magyar bölcsődei hálózat, melynek legelső intézménye Budapesten, 1852. április 21.-én, a Pesti Első Bölcsődei Egylet által létrehozott Kalap u. 1. szám alatti bérházban nyílt meg. Az eltelt közel két évszázadban jelentős változásokat élhettünk meg mind a szakmai, mind a szervezeti struktúrájában.
2010.-ben az első magyarországi bölcsőde megnyitásának tiszteletére Bölcsődék Napjává nyilvánították április 21.-ét.  Ez a nap a bölcsődei dolgozók nevelésmentes munkanapja, amely napon méltón tudják ünnepelni a koragyermekkori nevelés és a bölcsődék szakmai fejlődését. Ez a nap méltó a szakmánk kiemelkedő személyiségei előtt való tiszteletünk megtételére. Emlékezhetünk elődjeinkre, köszönthetjük a jelen szakmai kiválóságait.  

A DMJV Egyesített Bölcsődei Intézménye FLASH MOB (villámcsődület) rendezvénnyel tette emlékezetessé a Bölcsődék Napját munkatársai számára, melyet követően az egyes tagintézmények külön-külön szervezett programok keretében csapatépítésre használták fel a rendkívüli munkanapot. A bölcsődék napjának megünneplése és a zenei nevelés fontosságára való figyelemfelhívás jegyében került megrendezésre a Flash Mob esemény. A villámcsődülettel a bölcsődék napjának megünneplésén túl az intézmény a zenei nevelés fontosságára szeretné felhívni a figyelmet, mert az kiveszőben van a családok és a nevelési intézmények életéből. Ennek a figyelemfelhívó szándéknak a jegyében a résztvevők – összesen több mint 300-an – a tér különböző pontjairól indulva gyűltek össze, majd közösen gyermek- és népdalokat, Debrecen városához köthető dalokat énekeltek, melyek előadásában a Harmónia bölcsődei kórus tagjai is segédkeztek.

A közös éneklés végén Papné Gyöngyösi Katalin, Debrecen Megyei Jogú Város Egyesített Bölcsődei Intézményének vezetője köszöntötte a résztvevőket és elmondta, hogy mind a 13 debreceni önkormányzati fenntartású bölcsőde dolgozói – kisgyermeknevelők, dajkák, konyhás nénik – itt vannak. Megköszönte mindenkinek, hogy eljött, hogy énekelt, és az intézményenként jó ünneplést, sikeres programokat kívánt ezen az egyébként nevelésmentes napon.

Széles Diána Debrecen város alpolgármestere is részt vett a rendezvényen, melyen megköszönte a résztvevőknek, hogy a borús, hűvös időben, csepergő eső ellenére is itt vannak és közösen ünnepelnek. Továbbá elmondta, hogy ezt a kiállást soha nem fogja elfelejteni a város. Debrecen, mint gondoskodó város számára nagyon fontos az, hogy a családok érezzék: itt boldogan tudnak élni. Ez pedig a kisgyermekeket szolgáló intézmények és dolgozóik, kiváló munkát végző, összetartó közösségeik nélkül nem lenne lehetséges. A Flash Mob eseményről készült videó megtekinthető itt.

Ünnepi rendezvény keretében került sor 2024. április 19.-én a „Debrecen Bölcsődés Gyermekeiért” díj átadására. A résztvevőket és a díjazottakat Papné Gyöngyösi Katalin intézményvezető és dolgozókból alakult Harmónia Kórus köszöntötte.

Ünnepi keretek között az alábbi dolgozók kapták meg szakmai elhivatottságukért, közösség építő tevékenységükért, kiemelkedő munkájukért az elismerő oklevelet és díjat.

DMJV Egyesített Bölcsődei Intézménye díjazottjai, a 2024. évi Bölcsődék Napja alkalmából:

 

Deliné Romász Ildikó az Áchim András utcai bölcsőde tagintézményvezetője, aki 1988 óta munkatársa az Egyesített Bölcsődei Intézménynek.  36 éves munkaviszonya alatt szakmai feladatait különböző területen végezte, igy mindvégig jellemezte a kihívásokra való nyitottság. 2012 -ben munka mellett óvodapedagógusi diplomát szerzett.  Szakmai ismereteit azóta is folyamatosan fejleszti, az elé táruló lehetőségekre mindig energikusan reagál.  

A játszócsoport háziasszonyaként egy új rugalmas szolgáltatást vezetett be a városrészben, amelyet magas kihasználtággal a szülők teljes megelégedése mellett szervezett és irányított. A családokkal való kommunikációját és kapcsolatát mindig az elfogadás, a segíteni akarás jellemzi. Jelenleg második ciklusát tölti be bölcsődevezetői munkakörben. Ezt a feladatát is töretlen hittel, szorgalommal és nagy szakmai elhivatottsággal végzi. Kiegyensúlyozott egyéniségként harmóniát teremt maga körül, ami motiváló hatással van emberi- munkatársi kapcsolatrendszerére. Munkáját megbízhatóan nagy odafigyeléssel végzi.

Fontosnak tartja, a bölcsőde fejlődését, a családok jólétét, a kollégák egymás iránti lojalitását, a csapatmunkát. Ötleteivel, kreativitásával szervező képességével segíti munkatársait és az összintézményi célokat.

A fentiek alapján javasolja a bölcsődei kollektíva és az intézményvezetés együttesen, hogy elismerésben részesüljön.

 

Hajdu Lászlóné a Honvéd utcai tagintézmény kisgyermeknevelője, aki 1984. augusztus 21-én kezdte pályafutását, akkor még gondozónőként. A közel 40 év alatt több tagintézményben is dolgozott. Jelenleg a Honvéd Utcai Tagintézmény speciális csoportjában neveli-gondozza a reá bízott gyermekeket, s teszi ezt nap, mint nap több, mint 20 éve.

Munkájában fáradhatatlan. Melegszívű, kedves, segítőkész, ugyanakkor határozott és következetes. Személyisége nyitott, közvetlen. Szakmailag felkészült és rugalmas. Annak érdekében, hogy minél jobban megértse és segíteni tudja az amúgy is hátránnyal küzdő gyermekeket gyógypedagógiai asszisztens képesítést szerzett. Egy látássérült, egy mozgássérült egy Down szindrómás és egy autista gyermek fejlesztése külön-külön szakterület a gyógypedagógiában. A bölcsödében viszont minden kompetencia területhez érteni kell, hisz ezen gyermekek szakszerű gondozása, nevelése, habilitációja a korai fejlesztés terén ötvöződik és hatványozódik.

Évike munkáját szilárd elméleti ismeret alapozza meg, kollégáival egyetemben hatékony segítője a csoportban dolgozó gyógypedagógusnak. Empatikus, együttérző a szülőkkel, tanácsaival segíti őket. Együtt örül velük minden apró változásnak a gyermek fejlődésében.

Szakmai és élettapasztalata, derűs természete, tiszteletet és elismerést vált ki a családokban és munkatársaiban egyaránt.

 

 

Szabó Lajosné A Károlyi Mihály Utcai Tagintézmény kisgyermeknevelője pályáját gondozónőként 1993 szeptemberében kezdte a Görgey Utcai Tagintézmény-ben. Több intézményen keresztül vezetett az útja a Károlyi Mihály utcai bölcsödébe, ahol 2007 óta erősíti a kisgyermeknevelők csapatát. Már pályája kezdetén megmutatkozott a gyermekek neveléséhez-gondozásához a családok segítéséhez fűződő szakmai alázata, elhivatottsága. Az intézmény iránti elkötelezettsége, őszinte emberi magatartása határozza meg a mindennapi tevékenységét.

Munkájának hatékonysága rátermettségében, gyermek és család központúságában, szakmai felkészültségében rejlik. Több évtizedes szakmai tudását, csoportvezetői tapasztalatát felhasználva segíti a csoportjában dolgozó munkatársakat, mentorálja a pályakezdő kisgyermeknevelőket, valamint a bölcsődébe érkező hallgatókat. Az utóbbi 10 évben nagy hangsúlyt fektetett az alkotótevékenységekhez kapcsolódó ismereteinek bővítésére. Szabadidejében rendszeresen részt vesz olyan foglalkozásokon, ahol ilyen irányú tudását tovább fejlesztheti, bővítheti. A megszerzett ismereteit megosztja munkatársaival, ő a „kreatív műhely” munkacsoport vezetője. Az intézményi szakszervezeti munkában is hatékonyan részt vesz, a tagbölcsődében bizalmi feladatokat lát el. Naprakész a szakszervezeti események kapcsolatban, tájékozódik és információt szerez és megoszt.

Ő az egyik összekötő kapocs a bölcsődei dolgozók és a nyugdíjasok között, meghívókat, ajándékokat készít számukra, közös programokat szervez velük.

Szakmai tapasztalata, emberséges, jó humorérzékkel megáldott természete tiszteletet és elismerést váltott ki a családokban és a munkatársak körében egyaránt, mellyel hozzájárul a bölcsőde jó hírnevének megtartásához. Elismeréshez az egész intézmény szívből gratulál.

 

Szatmáriné Pál Tünde az Angyalföld téri tagintézmény kisgyermeknevelője. Tünde 2020 óta dolgozik az Angyalföld téri tagintézményben kisgyermeknevelőként. Korábban a Károlyi Mihály utcai tagintézményben töltötte be ezt a munkakört. Megbízható, precíz, munkáját nagy odaadással végzi, a szakma iránti elhivatottsága példaértékű. Lelkiismeretes, de mégis határozott, döntéseiben következetes, ezért munkavégzése hatékony. Az elmúlt évek sok változást hoztak számára a munka világában. Be kellett illeszkednie egy számára ismeretlen közösségbe.  2022 szeptembere óta helyettestőként minden csoport életébe bekapcsolódott majd az irodai adminisztrációban is számítottak vezetői a segítségére.

Jelenlegi, sokrétű munkáját rugalmasan, az adott helyzethez alkalmazkodva gördülékenyen végzi. Gyermekszeretete vitathatatlan, ami megmutatkozik mozdulataiban, kommunikációjában, a feltétel nélküli elfogadásában. Szívügyének érzi szakszervezeti tagként a bölcsődei dolgozók érdekvédelmét, illetve a bölcsődei közösségi élet formálását. Utóbbi esetében az Angyalföld téri programok aktív, kreatív szervezője, résztvevője. Kiegyensúlyozott, nyugodt személyisége, a mindig friss, üde, energiával teli megjelenése, a kolléganői felé mutatott bizalma, empátiája, munkamorálja irigylésre méltó.

Reményeink szerint hamarosan bölcsődevezető-helyettesként segíti majd az Angyalföld téri Tagintézmény mindennapjait.

Igazi közösségi emberként méltó a „Debrecen Bölcsődés Gyermekeiért” díjra.

 

Törökné Czibere Judit a Margit Téri Tagintézmény kisgyermeknevelője. Érettségi után a csecsemőotthonban kezdte pályafutását, majd 2009-től dolgozik ebben a bölcsődében. Munkáját a pontosság és precizitás jellemezi. Nyugodt, kiegyensúlyozott személyiség, aki 2012-től csoportvezető kisgyermeknevelőként szervezi és segíti a gondozási egység munkáját.

A családok felé tisztelettel és elfogadással fordul, a kölcsönös bizalom kiépítésére törekszik.  A szakmai kihívásokat nehezített körülmények között is türelemmel kezeli, problémamegoldó képessége kiváló, szorgalma példaértékű. Tapasztalataival nemcsak a pályakezdő kolleganőket, hallgatókat mentorálja, hanem a bölcsőde valamennyi dolgozójának szívesen nyújt segítséget.

Judit igazi csapatember: ott segít, ahol szükség van rá, azt a feladatot végzi lelkesen, amivel megbízzák. Gyermekszeretete, a munkatársakra való odafigyelése, az intézményért, a közösségért való tenni akarása példaértékű.

A Debrecen bölcsődés gyermekeiért díj jogos birtokosa a mai naptól.

 

Tordai Ágnes a Gáborjani Szabó Kálmán utcai bölcsőde bölcsődevezető helyettese. Ági pályafutását az Egyetemi bölcsödében kezdte technikai munkakörben. Katona Erzsébet akkori vezetője biztatta, hogy szerezzen érettségit, és végezzen kisgyermeknevelői képzést, amelynek immár birtokában kapott munkalehetőséget intézményünknél a Gáborjani Szabó Kálmán utcai bölcsődében. Ismét munka mellett tanulva szerezte meg diplomáját és középfokú

nyelvvizsgáját.

Elkötelezett, erős, stabil személyiség, amit célul tűz ki megvalósít. Mély gyermekszertettel segíti pályája kezdetétől a családok életét a hátrányos helyzetű és a sajátos nevelési igényű gyermekekre kiemelt figyelmet fordítva. A bölcsödében megvalósuló fejlődés lelkes támogatója. Gyakorlatias gondolkodású, kiváló kapcsolatteremtő, ami egy intézmény menedzselésében elsődleges erény. Legyen szó bármiről: felújításról, költözködésről, eszközbeszerzésről, takarításról, rendezvény szervezésről.

Az általa is vezetett kollektívában a kiegyensúlyozott munkahelyi légkör, és a harmonikus emberi kapcsolatok kialakítására törekszik.

Elkötelezettsége, szemlélete, pontossága és szakmaisága példaértékű, így az intézményvezetés az idei évben őt jelölte a Debrecen Bölcsődés Gyermekiért díjra.

 

Gratulálunk mindannyiójuknak. Köszönjük munkájukat és további sok sikert és jó egészséget kívánunk számukra az élet minden területén.

A díjátadás további képei a Galériában tekinthetők meg.