Legfrissebb híreink
Bölcsődék Napja...
A DMJV Egyesített Bölcsődei Intézményében a Bölcsődék Napja alkalmából ünnepi rendezvén...
Tavaszi virágok a z...
Áprilisban az Áchim András utcai bölcsőde csoportjai, az ébredő természethez kapcsolódva ta...
Felvételi eljárás...
A DMJV Egyesített Bölcsődei Intézményének (továbbiakban: Intézmény) és tagintézményeinek...

Így főzünk mi

Főzőkonyháink működése

Debrecen bölcsődéiben főzőkonyhák működnek, melyek a legkorszerűbb étkeztetést tudják biztosítani a helyben főzés lehetőségével. A NÉBIH, az OGYÉI és más szakmai szervek ajánlásaiból is egyértelműen az derül ki, hogy a közétkeztetésben a főzőkonyhák kialakítása a leginkább támogatott.  Az elmúlt években felújított bölcsődéinkbe, és az épülő új bölcsődékbe is modern konyhatechnológia kerül kialakításra, azaz korszerű főző és sütőberendezéseket, tálalási és mosogatási berendezéseket építenek be.

A megfelelő minőségű, a kisgyermek önállóságát elősegítő tálalási eszközöket és étkészleteket intézményünk költségvetéséből és pályázati úton szerezzük be. Figyelemmel vagyunk a módszertani ajánlásokra, így kizárólag porcelán és üveg edényeket, poharakat használunk a műanyag termékek helyett. A csecsemőkorúak edényzetét teljeséggel külön kezeljük a többi korcsoport étkészletétől. Nagy figyelmet fordítunk arra, hogy ezek a tálalási eszközök és evőeszközök segítsék az önálló étkezés kialakulását, könnyen és praktikusan tudja használni a kisgyermek és a kisgyermeknevelő egyaránt.

Konyhai dolgozók

Minden konyhánk szakképzett személyzettel és szigorúan ellenőrzött higiénés, táplálékfelhasználási, és egyéb működési előírások betartása mellett működik. A NÉBIH folyamatosan ellenőrzi konyháinkat és szinte mindenhol magas, 75-91%-os minősítést kapunk az elmúlt években. A vizsgálatok kitérnek a higiénés követelményektől kezdve a tárgyi feltételeken át, a konyhai dolgozók szabályszerű tevékenységi folyamataira és védőruházatukra egyaránt. Intézményünk önellenőrzési és HACCP dokumentációs rendszert működtet, a dolgozók szervezett oktatása pedig folyamatos. Szakácsaink és konyhai dolgozóink ízlésesen, gondos előkészülettel tálalják az ételeket a tálalókocsikra.  Az élelmezésvezető, a szakácsnők és bölcsődevezetők rendszeresen figyelik meg, hogy hogyan étkeznek a gyerekek, és hogyan tudják a szakemberek a legjobb módon elkészíteni és tálalni a különböző ételféleségeket.

Étapjaink

Étlapjaink összeállításának szigorú feltételei vannak, melyet főként a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet szabályoz (általános felhasználási előírások, 10 élelmezési napra vetített előírások, korlátozások, tilalmak, naponta biztosítandó élelmiszercsoportok, energiabevitel). Étlapjainkat az élelmezésvezető kollégánk állítja össze egy szakmai team jóváhagyásával és dietetikus alakítja át a megfelelő diétatípusokra az alapétlapot. Három alapétlapunk van (csecsemő, kisded és kisgyermek) a három korosztály igényei szerinti összeállításban. Étlapjaink megfelelő összeállítása rendszeres ellenőrzés alatt állnak (étlapszerkesztési program önellenőrzése, Nemzeti Népegészségügyi Központ illetékes osztályainak ellenőrzései). Figyelnünk kell arra, hogy mely élelmiszercsoportok milyen gyakorisággal fordulnak elő, elég változatos-e a menü, tartalmazza-e az előírt tápanyagokat és természetesen milyen típusú ételt tud egyszerűen elfogyasztani egy bölcsődés korú gyermek. Minden étlapunk megtalálható a gyermeköltözőkben feltüntetve rajta az étkezésenként számított energia-, cukor és sótartalom, és az esetleges allergén összetevőket. Az étlapjaink megtekinthetők honlapunkon is.

Bölcsődei étkezések

Bölcsődéinkben napi négyszeri étkezést biztosítunk. Az étkezések időpontjai kötöttek a napirendi állandóság érdekében. Az étkezések szakmai protokolljának kivitelezésére és ellenőrzésére sok figyelmet fordítunk. Minden apró részletnek – terítés módja, a gyermek asztalhoz hívása, gyermek előtti kóstolás, az étkezés segítésének módozatai – fontos szerepet tulajdonítunk az étkezések folyamatában. A gyermekeket koruk és fejlettségük szerint ölben, asztalnál ülve egyenként, kettesével, majd önállóságuktól függően egy, ill. két-két asztalonként étkezteti a kisgyermeknevelő. A gyermekek játékhelyzetből érkeznek, ülnek le a helyükre, és az étkezés befejezésének sorrendjében állnak fel helyükről és mennek pihenni az ágyukhoz. A helyes kanál használat, a pohárból való ivás elsajátítása, a rágás tanulás folyamatának segítése és a kultúrhigiénés szokások megismertetése a kisgyermeknevelő feladata. Az esztétikai nevelés érdekében is kiemelt figyelmet fordítunk a terítés rendezettségére, a terítők és egyéb textíliák kiválasztására és az ételek gusztusos tálalási módjára.

A reformétkezés népszerűsítése

A 2021-22 nevelési évtől a reformétkeztetés népszerűsítése érdekében munkacsoportot hoztunk létre, melynek tagjai intézményünk szakemberei (élelmezésvezető, szakács, bölcsődevezetők, intézményvezető). Több téren is tevékenykedik a munkacsoport: új ételféleségek és új alapanyagok fokozatos bevezetése, szezonalitásra fókuszálás, receptúrák és technológiák rendszeres oktatása a szakácsoknak, szülők informálása (szülőcsoportokban, ételkóstolók, jó gyakorlatok/étlapok/receptek megosztása). Munkacsoportunk havi rendszereséggel szülőknek szóló tájékoztató anyagokat és érdekességeket ad közre az egészséges táplálkozás témaköréből a honlapunkon, a „Babakonyha” rovatában.


"Szeretni okosan kell - mindig a gyermek természetéhez és életkorához igazodva!"