Értsük meg és fogadjuk el egymást! A Más-ság általában zavarodottságot kelt az emberekben!

Zavarodott aki MÁS és zavarodottak a környezetében élők. Mi kelti a zavarodottságot? Az értés- ismeret- és az ebből fakadó eszköztelenség hiánya. Az általánostól eltérő viselkedés, gondolkodásmód, értelmezésmód bizonytalanságot, szorongást, félelmet, netán ítélkezést vált ki. Ha valaki nem beskatulyázható az  általánosba, akkor nevet kell adnunk, meg kell nevezzük, fel kell hívjuk a figyelmet a MÁS-ságra. Ezért vannak Fehér Hollók, Fekete Bárányok, Autisták… Valamikor, a természeti népeknél becsben tartották a különleges embereket, felismerték egyedi – Isten ajándékának vélt - képességeiket. Nem érezték „nehezen kezelhetőnek”, hanem igyekeztek türelemmel, elfogadással megismerni, megérteni és a közösség számára előnyössé tenni különleges adottságaikat. Emberfeletti küzdelemre vannak „ítélve” mert sem a társadalom, sem az egyén nincs felkészülve az autizmussal élő gyermekekkel való együttélésre. A külső értetlenség feszültsége csak fokozza a családban lévő kihívások okozta feszültséget. Ez a hatványozott terhelés felerősíti, súlyosbítja az autizmussal élő gyermekek reakcióit… a világ felé, a szülők felé… a szülők, a család pedig egyre energia-vesztettebb állapotba kerül…Végeláthatatlan ördögi kör.

A legutóbb mért adatok szerint már minden 54. gyermek érintett autizmusban. Számuk dinamikusan nő, ami annak is köszönhető, hogy az autizmus árnyaltabban felismerhető és diagnosztizálható, mint akár pár évtizeddel ezelőtt. Ezek a gyerekek és az időközben felnőtt generációk többnyire láthatatlanok a társadalom számára. Kívülről nem látszik, pedig a diagnózis nem csak az autista gyerekek és felnőttek életét határozza meg, de gyökeresen megváltoztathatja a családtagok életét is. Sőt, az autista személyek számára szükséges szolgáltatások hiánya lassan beszivárog a társadalom mindennapjaiba is. Nemcsak bölcsődei, óvodai, iskolai férőhelyre, nappali ellátásra, lakóotthonra és speciális fejlesztésekre van szükség, de utazás, ügyintézés vagy egy egyszerű vásárlás során is fontos az akadálymentes környezet az autista emberek számára, ami akkor valósulhat meg, ha a szolgáltatásban dolgozók megfelelő ismeretekkel rendelkeznek.

Az ENSZ 2007-ben nyilvánította április 2-át az Autizmus Világnapjává. Az a célunk, hogy ezen a napon az autizmusra irányuljon a társadalom figyelme. Jobban megismerjék, megértsék és elfogadják az autista embereket, bepillantást nyerjenek mindennapjaikba, nehézségeikbe és vágyaikba.

A DEMKI Debreceni Művelődési Központ és Ifjúsági Ház Nonprofit Kft. 7 évvel ezelőtt szervezte meg az I. Debreceni KÉK Sétát, Autizmus Világnap alkalomból, csatlakozva a Ragyogj Kéken! nemzetközi kampányhoz azzal a céllal, hogy felhívják a társadalom figyelmét az autizmusra, továbbá összefogásukkal érezzék a családok, hogy nincsenek egyedül. Csatlakozz hozzájuk Te is, viselj magadon, vagy hozz magaddal valami kéket

(szalag, esernyő, kendő, sál…) tarts velük!


Hívd magaddal rokonaidat, ismerőseidet, ismerd meg őket s vegyél részt a programon!

Tagintézményünkben április 2-án gyermekek és felnőttek kék ruha viselésével csatlakozunk a kezdeményezéshez.

Szíves figyelmedbe ajánlom ezt a kedves videót, mely nagyon egyszerűen rávilágít arra, hogy mi az autizmus, és arra is, hogy milyen lehetőségek rejlenek benne.

https://www.facebook.com/share/v/GW2HcANQzWZLs3mG/