Bölcsődénk mindhárom gondozási egysége készített ötletes, kreatív tevékenységeket a még hideg februári hónapra. Az otthoni alkotásra három egyszerű, kevés anyagszükségletet igénylő és könnyen elkészíthető játékokat ajánlunk.

Íme az első: Dobókocka játék

Papír játék kocka készítését ajánljuk a családoknak, ami kellemes kikapcsolódást nyújt számukra. A játék nem csak élményt ad a gyermekeknek, hanem több területen is fejleszti képességeiket. Mi, a téli időszakhoz kapcsoltuk a játék ötletünket, amivel elsősorban a mozgás fejlődésére, támogatására fektettük a hangsúlyt. Már a használat, a kocka eldobása is egy mozgásforma, majd ezt követi a képen szereplő mozgásformák utánzása. Lásd: pingvin, jegesmedve mozgása, hóesés, hógolyózás, síelés, korcsolyázás.

Anyagszükséglet:

-kartonpapír

-ragasztó / stift, cellux/

-olló

-színes ceruza

A játék elkészítése egyszerű, lehet dobozt alkotni, vagy kész kartondoboz felhasználásával elkészíteni a játék kockát. Az oldalaira rajzolhatnak, vagy nyomtathatnak a szülők különböző illusztrációkat. Ezeket ráragasztva már tudják is használni a dobókockához hasonló elven alapuló játékot. A kocka eldobása után, a képen szereplő mozgásforma utánzása a cél. Ezzel a játékkal több más területet is lehet fejleszteni a gyerekeknél. Más tematika alapján is elkészíthetik a szülők, a kocka felületét. A szerint, hogy mit szeretnének fejleszteni a gyermekeiknél. Például: állatos kocka, amikor is a hangutánzással, az állathoz köthető mondókák, énekek mondásával, éneklésével tudják a gyermekek ismereteit bővíteni, értelmi képességeiket fejleszteni. De érzelmeket is lehet a kocka felületein megjeleníteni (smile), mellyel a sírást, nevetést, meglepődést stb. ….tudják utánozni.  Ezzel a gyerekek emocionális fejlődését és nonverbális kifejező eszközeit tudjuk bővíteni.  Az irodalmi nevelésre jó példa, ha a kockán mese karakterek jelenítünk meg, mint például: kakas (a kiskakas gyémánt félkrajcárja.)  sün (Sün Balázs) malac (A három kismalac) elmesélése által.

A második játék ötlet: Ügyességi játék

Hozzávaló eszközök:

  • A2-es fehér kartonlap
  • színes ceruza/zsírkréta/festék/színes papír
  • 4 db papírpohár
  • 4 különböző színű színes papír
  • kisebb labdák/korongok/pomponok, hasonló színben, mint a színes papír, amit használunk

A felnőtt megrajzolja a bohócot a kartonra, majd együtt a gyermekével kiszínezik vagy színes papírt ragasztanak rá. Ezután a szülő felragasztja a poharakat a bohóc ruhájára (ezek lesznek a gombjai) és 4 különböző színű színes papírból kivágott korongot rögzít a poharak aljára (minden pohárba 1-1 kerül). A gyermeknek össze kell párosítania a labdák színeit, a poharak aljába helyezett korongok színeivel megegyezően.

Az alkotás nem csak az együtt töltött minőségi időt adja a családoknak, hanem közös élményt is nyújt számukra. A gyermek megismerkedik a színekkel és azok párosításával is. Ez által fejlődik a szem-kéz koordinációja, és a finom -motorikus mozgása.  Természetesen bohóc helyett lehet rajzolni a kartonra virágot (a poharakat a virágok közepére ragasztjuk), lehet autót (a négy kerék helyére kerülnek a poharak), lehet kislányt, kisfiút vagy akár állatokat is.

A harmadik játékötlet: Medvék világnapja

Február 2-án van Gyertyaszentelő napja, amikor a népi hiedelem szerint kiderül, jön-e a tavasz. A hagyomány tartja hogy, ha a barna medve – egyes helyeken a borz, farkas, Amerikában a mormota – gyertyaszentelő napján kijön az odvából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik és alszik tovább, mert hosszú lesz a tél. Azonban, ha idő borús, akkor kint marad, mert rövidesen jön a tavasz. Fontosnak tartjuk a néphagyományok ápolását és továbbadását a gyermekeknek.

Ehhez kapcsolódóan olyan tevékenységet terveztünk, amit a gyermekek is el tudnak készíteni felnőtt segítségével.

A bölcsődében a medve világnapja alkalmából előre kivágott papírkartonból medve fejdíszt alkottunk. A gyerekek a krepp papírból apró galacsinokat csinálnak, amelyeket ráragasztanak a macifejre. Ezt egy kartonpapírból kivágott pántra ragasztjuk, amit összetűzzük a gyermek fejméretéhez igazítva. Papírsodrás és ragasztás közben fejlődik a gyermekek finommotorikája, a taktilis érzékelése és a szem-kéz koordinációjuk.

Otthon és akár a bölcsődében is lehet építeni egy kuckót, ami a barlangot szimbolizálja. Ennek a fejdísznek viselésével akár a gyermek belebújhat a ‘’medve szerepébe’’ játszás közben. A közös játékot színesíthetjük mozgással kísért mondókákkal énekekkel. Mozgás fejlesztőhatása mellett bővíti a szókincset, ritmusérzéket, a hallással kapcsolatos figyelmet és emlékezetet.

Mondóka a játékhoz: Medveleső                                                                                                     

Maci pajtás, ugorj forogj! (ugrás, forgás)

Jön a tavasz most ne morogj, (mutató ujjal mutatás)

Nyújtózz egyet, nyisd ki szemed! (nyújtózkodás)

Egy kis málnát, hoztunk neked, (pocak simogatása)

Cammogjál hát, gyerünk hamar (medvejárás)

A tavasznap nem is zavar. (medvejárás)

Anyagszükségletek: macifejdíszhez

-fehér karton

-barna krepp papír

- barna karton vagy bármilyen lap

-olló

-ragasztó

Kellemes időtöltést kíván az Áchim András Utcai Tagintézmény kisgyermeknevelő közössége.