"Rohan az idő. elmúlik a nyár" ...... Nagyanyáink kedvelt slágerét kézzel foghatóan érezzük a bőrünkön. Alig két hónapja még lázasan készültünk a nyárra, terveztük a nyaralást és persze a gyerkőceink nyári felügyeletét. Sajnos azonban véges a szülők szabadsága. Még élvezzük a nyarat, még vannak nyári programjaink, de régi, rutinos bölcsiseinknek már megkezdődött a bölcsőde. Szeptemberben kezdő leendő bölcsődéseink pedig hangolódnak a közösségbe kerülésre. Sok féle érzést és kérdést hoz ez magával a szülőkben. Mikor kezdjék felkészíteni gyermeküket és hogyan? Minden család életében nagy változás a bölcsődés korszak kezdete. A tervezett változásra azonban fel tudunk megfelelően készülni, hogy könnyebbé tegyük a gyerek és magunk számára az előttünk álló időszakot!

Ehhez a felkészüléshez szeretnénk segítséget nyújtani 5 hasznos gyakorlati tanáccsal:

1. A mese varázsereje

Számtalan tanulmány és pedagógia érvelés bizonyítja, hogy a gyerekek szívéhez a mesén keresztül vezet az út! Napjaink gazdag gyerekirodalmában már a bölcsődésekre is gondoltak, Gyöngyösi Katalin: „Vár a bölcsőde” és a „Bölcsődés vagyok” című mesekönyve például pont azért készült, hogy segítse a kisgyermeket felkészíteni a bölcsődés napokra. A könyvben található rajzok kifejezetten bölcsődés környezetet ábrázolnak és bölcsődés életeseményeket jelenítenek meg. A képekről beszélgetve, a mesét mesélve, a főszereplő helyébe a saját gyermekünk nevét behelyettesítve a szülő a mese varázserejével teheti ismerőssé a gyermek számára a bölcsődét és az előtte álló beszoktatási helyzetet. A varázslat sikere garantált lesz!

2. Látogassunk el a „tetthelyre” 

Ha meghitt közegben és többször is beszélgetve, mesélve finoman hangoltuk gyermekünk lelkét és gondolatait a bölcsődébe kerülésre, akkor akár el is látogathatunk a bölcsődébe. A fokozatosság nagyon fontos a kisgyermek életében. A változásokhoz való alkalmazkodás időigényes és minden gyermeknél más és más tempóban zajló folyamat. Adjunk időt! A bölcsődét kívülről körül járva, az udvaron játszó gyermekeket figyelve a helyszínen éleszthetjük újra a mesekönyv lapjait. Finoman felhívhatjuk a figyelmét a számára izgalmas játékokra, kismotorra, hintára, csúszdára. A lényeg, hogy semmit sem szabad erőltetni, a lelkesedést sem szabad sürgetni!

3. Vitaminok

A lelki „alapozáson” fontos a fizikai felvértezés is. Minden bölcsődei időszakban számítani lehet arra, hogy a pici betegségeket szed össze a társaitól. Ez egy bosszantó, ugyanakkor szükségszerű folyamat, hiszen ekkor erősödik és fejlődik az immunrendszer. Az új közegben törvényszerű, hogy új bacilusokat szed össze gyermekünk. A legkönnyebben vitaminokkal tudunk segíteni. A legjobb, ha a védőnővel vagy a háziorvossal egyeztetünk ez ügyben. A nyár a gyümölcsök, zöldségek, napfény tobzódó időszaka, amiből gazdagon feltölthetjük a gyermek vitaminraktárait.

4. Napirend

Bölcsődéink napirendje illeszkedik a 0-3 éves korosztály igényeihez, szükségleteihez. Magában foglalja a napi 4x-i étkezés (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna), a napi egyszeri alvást, a mindennapos levegőzést, a fürdőszobai tevékenységeket és a gyermek számára legfontosabb tevékenységet, vagy is a szabad játéktevékenységet. A napirend a kisgyermek biztonságos tájékozódását (tudja, hogy mikor, mi fog történni vele) és a kiegyensúlyozott fejlődés feltételeit biztosítja. Sokat segíthetünk gyermekünknek azzal, ha apró lépésekkel finom hangoljuk a gyermek és a bölcsőde napirendjét. Ha a kisgyermek hétalvó, vagy későn fekvő, nehezen ébredő kismanó, akkor érdemes ezekre a helyzetekre is jó előre készülni. Lehet korábbra hozni az esti fürdetést és vacsorát, amivel az esti fektetés is szép lassan előbbre kerülhet. Lehet előbb megkezdeni a délutáni alvást… Az összehangolás azonban semmiképpen nem jelenti a gyermek otthoni napirendjének drasztikus megváltoztatását. Finom és apró változások, amit a gyermek elbír és amiben együttműködik csodákra képes.

5. Önszeretet

A bölcsődébe kerülés nem csak a kisgyermeknek jelent komoly érzelmi és fizikai kihívást, hanem a szülőnek is. Gyakori kínzó kérdések, hogy „Jól tettem-e, hogy beírattam? Jól választottunk bölcsődét? Nem volt ez még korai?... Minden szülő igyekszik gyermeke számára a legjobb döntést meghozni. Olykor vannak kényszerítő körülmények (munkahely, anyagi helyzet…) A bölcsőde a 0-3 éves korosztály szakszerű gondozásának, nevelésének biztosítására hívatott intézmény. A gyermekekről magasan képzett szakemberek gondoskodnak, amíg a szülő munkáját végzi, vagy éppen tanul. A gyermekét bölcsődébe írató szülő tehát a legjobb ellátást biztosító intézményt választotta. Fontos ezt önmagunkban is tudatosítani bűntudat nélkül. A napközben kieső időt a munka után együtt töltött minőségi idő pótolja.

Most azonban még itt a nyár. Mielőtt gyermekük útnak indul első kis közösségébe, útravalóul a kis tarisznyájába hamuban sült pogácsaként lehet belepakolni sok-sok mesét, közös élményt, derűs pillanatot, aminek élménye és emléke varázserővel bír majd a hétköznapokban.

 

Nagy Béláné
intézményvezető helyettes