Egy játéktevékenység megtervezése egy intenzív alkotó munka, ahol számos ötlet, lehetőség kavarog az ember fejében. Ha megszületik egy terv, és azt szeretnénk, hogy a megvalósítása eredményes legyen, akkor figyelembe kell vennünk, hogy a gyermekek tudásszintjének megfelelő legyen, kielégítse a szükségleteiket, motiválja őket a játékra, támogassa a fejlődésüket.

A tervekhez, különösen a bölcsődében, nem szabad mereven ragaszkodni. Fel kell ismerni azt a pillanatot, a gyermekek reakcióit figyelve, amikor erre reagálhatunk, kezdeményezhetünk.

Egy-egy mozgásos játék mindig felkelti a gyermekek érdeklődését, hiszen a mozgás a kisgyermeknek lételem. Fontos szerepe van az értelmi fejlődésben. A kötetlen, szabad tevékenység során teljesedik ki a játék, beindul a gyermeki fantázia, kreatívabbakká válnak. A megszerzett ismeretek, sikerélmények újabb mozgásos próbálkozásokra sarkalják őket.

Megfigyeltem, hogy a gyermekek szeretnek mesekönyvből alagutat építeni, mely alatt átgurítják az autókat, kisebb labdákat. Így először kartonból, majd gipszből kiöntött, végül különböző átmérőjű csövekből alagutakat készítettem számukra, hogy minél tartósabb legyen a játék. Ezeket különböző színűekre festettem. De a lehetőségek nem merülnek ki a játékok átgurításán. Ahogy a képek is mutatják, a hengerpályán terpeszállásban végig mehetnek, átugorhatják, cikkcakkban kerülgethetik őket, megnevezhetik a színeket, vagy az alagút színével azonos játékot kiválaszthatják, és azt átguríthatják. Minél többen játszanak egyszerre, annál többféle játéktevékenység bontakozhat ki, és minél változatosabb mozgásra van lehetőségük, annál nagyobb örömet lelnek benne.

          

A játék otthon is könnyen elkészíthető, mely folyamatba a gyermekeket is be lehet vonni. A közösen készített játékkal az élmény még nagyobb, maradandóbb lesz.

Jó játékot, jó szórakozást kívánok!

Nagy Józsefné kisgyermeknevelő