Élelmezési munkacsoportunk szervezésében szakembereink előadáson vehettek részt, ahol az egyoldalú táplálkozás és a radikális diéták veszélyeire hívta fel figyelmüket előadónk Szalayné Kónya Zsuzsa. Zsuzsa főállásban több mint 20 éve foglalkozik táplálkozási tanácsadással a Debreceni Egyetemen, mint vezető dietetikus. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének vezetőségi tagjaként és élelmiszeripari mérnökként előadásaiban, könyveiben egyaránt a szakmailag megalapozott egészséges étkezés hirdetője. Előadásában felhívta számos olyan dologra a figyelmet, amit a szülők számára is publikussá szeretnénk tenni.

Tapasztalatai alapján beszámolt arról, hogy manapság sok kisgyermeket feleslegesen és rosszul diétáztatnak, vagy bizonyos élelmiszereket az interneten keringő ellenjavallatok alapján mellőznek a gyermek étrendjéből. Az emberi szervezetnek szüksége van fehérjékre, zsírokra és szénhidrátokra egyaránt, és olyan arányban ahogy azt életkorokra lebontva a dietetikus szakemberek ajánlják.  A közétkeztetés energia- és tápanyagelőírásai nem légből kapott javallatok, hanem tudományos alapokon nyugvó az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet által összeállított előírások.

Arra kéri a kisgyermeknevelőket, szülőket, hogy csakis a szakemberek által megalapozott diétákat és életmódtanácsokat kövessék, mert nagyon sok problémát tud okozni bizonyos tápanyagféleségek felesleges kivonása vagy túlzott bevitele egyaránt. Sok tanácsot kapnak a szülők a médiákból, hogy ne adjanak glutént, a tej/tejtermék méreg, a szénhidrát rossz, a zsiradék elhízáshoz vezet. Kövessenek inkább hiteles szakmai ajánlásokat, amelyre például a Kiskanál Kommandó weboldalt  ajánlja. Lukasz Rebeka dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens és munkatársainak weboldalán a koragyermekkori táplálási problémákról és a hozzátáplálásról kapnak a szülők hiteles információkat.  A Kiskanál Kommandó könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara is ajánlja.

Megszívlelendő jó tanácsként említette Zsuzsa, hogy a kisgyermek nem kicsinyített felnőtt, neki a saját korosztályának tápanyagigényeit kell követnie és nem a teljességgel a felnőttek étrendjét, sem mennyiségben, sem összetételében. El kell fogadni, hogy a kisgyermek táplálása bizony „macerás” sok körültekintést igényel: változatos alapanyagokkal, számukra fogyasztható állagban elkészítve, az új ízek kitartó megszerettetésével.

Előadásának végén szakembereinknek olyan pszichológust és gyermekorvost is ajánlott, akiknek könyveit és videóit komolyabb étkezési zavar esetén tovább ajánlhatják az érintett családoknak. Zsuzsa intézményünk dietetikusaként, a speciális diéták összeállításában élelmezésvezetőnk és az ételek elkészítésben a diétás szakácsunk számára egyaránt rendelkezésre áll, amit gondolatai mellett ezúton köszönünk!