Márciust az ébredés hónapjának is nevezik. A téli komor, szürke és hideg időjárás után, melegszik az idő ez az első tavaszi hónap. Ekkor jelennek meg a kertekben, erdőkben az első virágok. Rügyeznek a fák és a bokrok. Visszatérnek a vándormadarak és előbújik a sündisznó és a mókus is. Lassan felébred fagyos álmából a természet.

Március hónapban több jeles nap követi egymást. Mi a bölcsődében, ezekhez a napokhoz igazítjuk az alkotó tevékenységeket. Igy a nemzeti ünnepet, az erdők és víz napját a nők napját is megünnepeljük ilyen formában.

A környezetvédelmet szem előtt tartva, újrahasznosított anyagok felhasználásával alkottunk a kisgyermekekkel. A felhasznált anyagok minden háztartásban megtalálhatók. Ezekkel az alkotótevékenységekkel a szem-kéz koordinációt, finommotorikus mozgást és a kisgyermekek kognitív képességeit fejlesztjük.

Az egyik alkotó tevékenység, amit beszeretnénk mutatni, „tavaszi virág ültetése”. Az anyag szükséglet: tojástartó, spatula, színes dekorgumi vagy színes papír, ragasztó és olló felhasználásával készült.

A tojástartót különböző színekkel borítottuk dekorgumi anyagból, illetve dekorgumiból és pálcikákból virágokat készítettünk. A dekorgumi természetesen lecserélhető akár színes papírra, vagy filc anyagra is, ami elérhetőbb otthon számotokra.  A játék elkészítéséhez maradék anyagot, illetve már nem használt tojástartót használtunk a környezettudatosság jegyében. A játék lényege, hogy a gyerekek a tojástartó kis réseibe tudják elhelyezni a virágokat, „mintha ültetnének”, és közben beszélgethetünk velük az ültetés folyamatáról, locsolásról, virágokról, a változó környezetükről. Emellett a játék lehetőséget biztosít a finommotorikus mozgásuk kibontakozására, ezen precizitást igénylő mozgások gyakorlására. A párosítás és színek megismerése is ennek a korosztálynak a jellemzője.

                 "Virágültetés"

    

A másik tevékenység , ami szintén egyszerű és otthon is elkészíthető az a „színes pom-pom” fejlesztő játék. Az anyagszükséglet: karton doboz, vitaminos műanyag flakonok, ragasztó, filctoll, színes pom-pom.

A karton doboz tetejére lyukakat vágunk, amibe belehelyezzük a vitaminos flakonokat. A flakonok tetejét olyan színűre festjük, amilyen színű pom-pom-jaink vannak. Szép, tavaszi dekorációt is készíthetünk a karton doboz tetejére, ami által nagyobb kedvet kaphatnak a kisgyermekek a játékra. A játék azzal kezdődik, hogy lecsavarják a kupakokat a kisgyermekek, majd színek szerint pom-pom-okat raknak a vitaminis doboz nyílásába. Amikor megteltek a dobozok, kiöntjük belőle a sok színes pom-pom-t és kezdődhet újra a játék.

„Színes pom-pom”

        

Kreatív alkotó tevékenységnek a következő egyszerű, de nagyszerű közös alkotást ajánlunk. Anyagszükséglet: étkezési villa, papír, különböző színű festékek. 

A villát belemártjuk az előre előkészített festékes tálkákba, majd a papírra lenyomatott készítünk. Minél több színű tulipán villa lenyomatott teszünk a papírra, annál színesebb lesz az alkotásunk. Amikor megszárad a festék a papíron, akkor lehet szírkrétával, színes ceruzával vagy filctollal szárat és levelet rajzolni a tulipánnak.

„Villás tulipán”

    

Kellemes időtöltést és alkotást kívánunk mindenkinek!

Áchim András Utcai Bölcsőde kisgyermeknevelői