Az étel összekapcsolja az embereket. Az étkezés akkor jó, ha nem magányos tevékenység, ha közös estéken összeül a család, ha munkában ebédidőben magánéletről is beszélgetnek a kollégák és természetesen egy étterem hangulata is mindig attól jó, ha az megtelik emberekkel.

Fontos, hogy a gyermek étkezéseihez is kicsi korától kezdve közösségi élmények kapcsolódjanak. Nem csak a közös étkezés lehet ennek az útja, hanem az ételekről való beszélgetés és mesélés is. Mi felnőttek is szívesen beszélgetünk a főzésről, az ételek alapanyagairól, az evési szokásokról. Minden generációnak meg vannak a maga szokásai az ételekről való történetmesélésben. Régen a hagyományos lakodalmas ételeket beszélték át téli estéken csigacsinálás közben az asszonyok vagy napokon át készültek egy disznótorra, ma népszerű gasztronómiai tévé műsorokat nézünk, gasztrobloggereket követünk, az interneten receptoldalakat böngészünk és élményfőzésekkel lepjük meg szeretteink, vagy azt használjuk munkahelyi csapatépítésre.

A történetmesélés, az ételekhez kapcsolódó élmények megosztása gyermekkorban a meséléssel kezdődhet. Ugyanolyan közösségi élmény a gyermek számára az ételekről való beszélgetés és mesélés, mint a közös étkezés légköre. A népmese napjához kapcsolódóan most könyveket ajánlunk kicsiknek és nagyoknak, amelyek által a szülők, kisgyermeknevelők közelebb tudják vinni a gyermekhez az ételeket, alapanyagokat. Az ételek története, az étkezéshez kapcsolódó szokások megismerése, az ételek elkészítésének mesés fortélyai a gyermeki kíváncsiságot és fantáziát felkeltik az ételek iránt.

  • Ajánljuk a már nagyobb, óvodáskorú gyerekeknek Kalas Györgyi két gasztronómiai könyvét, aki nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy közelebb hozza a gyerekekhez a népszerű ételeket, és ez által segítsen nekik megkedvelni azokat is, amikhez egyelőre nem fűlik a foguk. A Sandwich grófja és a nápolyi pizza, valamint a Pavlova kisasszony és a dobostorta című könyvek gyönyörű grafikák segítségével ismerteti meg a gyerekekkel a különböző ételek eredetét.
  • A bölcsődéskorúaknak az egyszerűbb történeteket ajánljuk vagy a kertben termő zöldségeket, gyümölcsöket, ételeket ábrázoló keresgélő képeskönyveket, lapozókat.  Hohol Ancsa: Terka-sorozatának címszereplője például egy cserfes, négyéves kislány, akiről  a Terka a Piacon kötetben kiderül, hogy nagyon válogatós és nem szereti az egészséges ételeket. A szülei ezért elviszik a piacra, és ott megismerkedik egy cuki zöldségbandával, amelynek tagjai csak arra várnak, hogy egy gyerek jóízűen megegye őket. Terka a Kotnyeles Kelbimbóval, Bravissimo Brokkolival, Sütőtök Stefivel és a többi zöldséggel átélt kalandok hatására a könyv végére jó evővé, mi több, repetázóvá válik.
  • Ajánljuk kifejezetten válogatósabb gyerekek és szülei részére azokat a történeteket, amelyek hasonló helyzetben lévő gyerekekről mesélnek, ezzel is oldva a családban esetlegesen kialakuló aggodalmakat a gyermek étkezési szokásai kapcsán. Az egyik legnépszerűbb magyar gyerekkönyvíró, Berg Judit munkája a Meseleves, amely a nagysikerű Hisztimesékkel megkezdett „problémamegoldó” sorozat második kötete. Négy történetben dolgozza fel az evéssel kapcsolatos legtipikusabb gyerekszeszélyeket.

                     

Papné Gyöngyösi Katalin