Hol és mikor kezdődött nálunk a családban a kavicsfestés azt pontosan nem tudnám megmondani, de amikor a Varga utcai bölcsőde kollektívájával elmentünk kirándulni Bélapátfalvára 2017-ben, az egyik lányomtól azt a megbízást kaptam , hogy hozzak egy szép követ haza a hátizsákomban. Az ott készült fotón is jól látható a Bükk-hegység gyönyörű természeti adottsága.  Sikerült is egy szép követ találnom a ciszterciek apátsági temploma felé sétálva. Otthon nálunk vasárnaponként közös ebédre gyűlik össze a család és délutánonként alkalom nyílik a közös kreatívkodásra is. Itt láttam, hogy a legidősebb lányom milyen szép és aranyos dolgokat fest kövekre, kavicsokra. A család minden tagjának megtetszett ez a kreatív hobbi, mivel kis eszközigényű és könnyen megtanulható. A köveket, kavicsokat pedig azóta is gyűjtögetjük, bármerre járunk. A kavicsfestéshez vízzel hígítható akrilfestéket használunk, mely 2-3 óra alatt szárad. Az ecset vastagságát a felület nagysága és a minta határozza meg.                                                                                                                                                                            A képen látható szívecske készült el a bélapátfalvai kőre pontozó technikával, aminek elkészítéséhez akár egy általunk megritkított ecsetszőr is alkalmas.

Ajándékba meg is kaptam, mint ajtótámaszt, ami azóta is jól funkcionál kis otthonunkban. Húsvétkor mindig előkerülnek a kavicsra festett kiscsibék, aminek elkészítése talán annyival több időt vett igénybe, hogy végső fázisként egy fényes akrillakkal lett bevonva, ami ecsettel is felvihető a kavicsra, de spray változatban is kapható minden kreatív és hobby boltban. Az utolsó képen egy elf manó látható a kavicsra festve, ami minden télen előkerül azzal a kis horgolt puttonnyal, amivel minden dolgozót megleptek télen a bölcsődénkben.

A képeket a legkisebb lányom készítette, aki nagyon szívesen örökít meg minden szép pillanatot.

A kavicsfestést mindenkinek jó szívvel tudom ajánlani, hiszen az egész családot mozgósítja a természetben egy olyan kreatív gondolkodásra, alkotásra, amiből teljesen egyedi dolgok születhetnek, akár kavicsképek formájában is.

                                    

Vadász Csilla kisgyermeknevelő

A Varga utcai bölcsőde kollektívája, további kreatív ötleteket is javasol a családok számára:

  1. Készítsünk egyszerű recept alapján só – liszt gyurma sünit! Vidám külsőt adhatunk neki, ha a sokak által kedvelt és számos jótékony hatással rendelkező levendula virágából készítjük a tüskéket a hátára. Ha elkészült, remek helye lehet a gyerekszobában, ahol ezután fenséges levendula illatát árasztva juttatja eszünkbe a gyermekünkkel közösen eltöltött időt.

  2. Hűsítő kikapcsolódás! Víz és ételfesték. Különböző színű ételfestékekkel színezzünk meg vizet, amit bármilyen fagyasztóba rakható formába tölthetünk. Ha nem szeretnénk a kezünkkel maszatolni, egy-egy spatulát is állítsunk a folyadékba a fagyasztás előtt. A folyadék megfagyása után már el is készült a szivárvány színeiben pompázó festék palettánk. Feldobhatjuk még a tevékenységet pl.: az egy –egy adagban elrejtett „ kinccsel”, ami lehet akár színes üveggolyó vagy otthon kallódó kindertojás játéka.

  3. Csigaház szélcsengő! A gyermekek óriási lelkesedéssel szokták gyűjtögetni a természetben fellelhető „kincseket”.Ilyen pl.: a csigaház is.Egy – egy séta alkalmával összegyűjtött házakat alapos tisztítás után, egy szög és barkács kalapács, vagy fúró segítségével egyszerű módon át lehet lyukasztani. Az átlyukasztott házakat így már könnyen fel lehet fűzni zsinórra. Természetesen a felfűzés előtt akár kis is festhetjük őket. A szélcsengő dekorálásának csak a képzelet szabhat határt.