Ez a rövid tájékoztató elsősorban szülőknek, nagyszülőknek készült, s hasznos információkat talál benne a bölcsődei közétkeztetésről. A bölcsődei étkeztetésre ugyanis szigorú szabályok vonatkoznak annak érdekében, hogy a kisgyermekek minél egészségesebben táplálkozzanak.

 Ismerjenek meg az előírások közül néhány fontosabbat:

  1. A bölcsődében a gyerekek napi energiaigényének 75%-át kell biztosítanunk a két fő (reggeli, ebéd) és a két kisétkezés (tízóra, uzsonna) során.
  2. Ételeink nem tartalmazhatnak ételízesítőket és sótartalmuk is korlátozott. Helyette inkább zöldfűszerekkel ízesítünk.
  3. Az ételeink csak meghatározott mennyiségű cukrot tartalmazhatnak. Tejkészítményt utólag cukrozni nem szabad! A bölcsődéinkben készített tej alapú italok csak annyi cukrot tartalmazhatnak, ami a közétkeztetési rendeletben szigorúan előírt.
  4. Naponta legalább három adag zöldséget - ide nem értve a burgonyát - vagy gyümölcsöt kell biztosítani, s ezekből legalább egy adagot nyers formában.
  5. Bölcsődei étkezés esetén egy főre naponta 2 dl tej vagy ennek megfelelő mennyiségű kalciumtartalmú tejterméket szükséges adni.
  6. A meghatározott 10 élelmezési napban legfeljebb kétszer adható tészta, háromszor rizs és ötször burgonya. Törekszünk ezért egyéb egészséges köreteket adni a szaftosabb főételek mellé, így bulgurt, kuszkuszt vagy kölest.
  7. Bő zsiradékban nem süthetünk a bölcsődében. Nálunk a fánk, a fasírt, vagy rántott hús ezért mindig sütőben készül.
  8. A beszerzett pékáru nagy részének teljes kiőrlésűnek kell lenni. Teljes kiőrlésű gabona alapú élelmiszert legalább tíz alkalommal ugyanis adnunk szükséges! Teljes kiőrlésű gabona alapú élelmiszernek számít még a teljes kiőrlésű tészta és a barnarizs is.
  9. Kizárólag házi készítésű süteményeket adunk a gyerekeknek, melyek a legalább 1/3 rész gyümölcsöt vagy 1/3 rész tejet tartalmazhatnak.
  10.  A könnyebb fogyaszthatóság, a változatosság és egészségesebb összetétel miatt ajánlottak a házi készítésű szendvicskrémek: a zöldség-és húskrémek, vagy tojás- és túrókrémek.

Mi alapján és kik állították össze a rendeletet?

Az újfajta közétkeztetési előírásokat az OÉTI felmérési eredményeire alapozva, a legújabb hazai és nemzetközi szakirodalmi adatokat és a táplálkozástudomány aktualitásait figyelembe véve  táplálkozástudományi szakemberek alkották meg.

További hasznos olvasnivalók a közétkeztetéssel kapcsolatban:

https://merokanal.hu/ Az OGYÉI információi közétkeztetésről, egészséges táplálkozásról, szülőknek, pedagógusoknak, közétkeztetőknek egyaránt.

https://issuu.com/magyarbolcsodekegyesulete/docs/kisgyermek_taplalas_issu 

„Kisgyermekek táplálása a bölcsődében” címmel bölcsődei szakértők által összeállított Tudástár olvasható a Magyar Bölcsődék Egyesületének ajánlásával.